Zajęcia edukacyjne klas I w Nadleśnictwie Hajnówka

23 września 2020 roku uczniowie klas pierwszych naszej szkoły wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Nadleśnictwa Hajnówka, aby zobaczyć małą część pracy leśników. Opiekunkami były Panie: Anetta Świć, Joanna Zamojska i Anna Jakoniuk. Gdy klasy I opuściły autokar przywitali ich pracownicy tamtejszego nadleśnictwa i pies Krecik. Pan Tomasz Olejnicki oprowadzał klasę I A, natomiast klasę B Pan Marek Mackiewicz.
Pierwszą atrakcją dla uczniów było zapoznanie z historią Puszczy Białowieskiej i kolejki wąskotorowej na terenie Puszczy Białowieskiej. Panowie opowiadali o historii i jak żyło się 100 lat temu na tym terenie. Uczniowie obejrzeli część wystawową na terenie Nadleśnictwa Hajnówka, obejmującą tabor kolejki wąskotorowej w oryginale, wystawę starych historycznych zdjęć z zakresu łowiectwa, leśnictwa i życia ludzi na terenie Hajnówki. Uczniowie bardzo dużo dowiedzieli się z tej części zajęć.
Następnym punktem programu była przejażdżka kolejką wąskotorową. A tą trasą 100 lat temu wożono drewno z puszczy do tartaków.
Podczas przejażdżki kolejka nagle zatrzymała się. Okazało się, że to część programu. Wszyscy wysiedli na skraju dwóch drzewostanów i skrzyżowaniu dróg leśnych. Pan Tomasz Olejnicki opowiadał jak nie zgubić się w lesie i wykorzystać do tego słupki działowe. Pani Joanna Zamojska wzięła do ręki „Świętą Księgę”, czyli Plan Urządzenia Lasu, na podstawie którego leśnicy prowadzą gospodarkę leśną. Plan sporządzany jest na 10 lat. Pani Profesor przeprowadziła wykład o tym ważnym dokumencie.
Następnym przystankiem była kładka edukacyjna „Grądy”. Obiekt mierzył około 250m. Zobaczyliśmy mozaikę siedlisk leśnych.
Po skończonej przejażdżce odbyło się ognisko, a w jego trakcie garstka osób tańczyła „Belgijkę”.
Ten wyjazd był bardzo owocnym pod względem edukacyjnym i integracyjnym wydarzeniem dla klas I. Jedni się czegoś nauczyli, a inni poznali nowe osoby.

Autor: Mateusz Klekotko