Numer telefonu

+48 85 681 24 04

Email

tl@tl.bialowieza.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.30-15.30

W piątek 22 marca 2024 roku odbyła się VII Puszczańska Nocna Droga Krzyżowa z Białowieży do Hajnówki, w której uczestniczyło 16 uczniów z naszej szkoły. Droga Krzyżowa organizowana jest przez ks. Bogdana Popławskiego, proboszcza białowieskiej parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus i pana Jana Bagińskiego z Hajnówki. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy Mszą Świętą o godz.16 w kościele.
Z Białowieży wyruszyło około 150 osób: białowiescy parafianie, młodzież z Technikum Leśnego z dwiema nauczycielkami, duża grupa wiernych z Hajnówki i indywidualni pielgrzymi z Białegostoku i innych miejsc w Polsce. Uczniowie nieśli krzyż i pochodnie.
Droga Krzyżowa prowadziła przez Białowieżę, Pogorzelce, Teremiski, Budy, a następnie Trybem Zwierzynieckim, Hajnowskim i innymi drogami do Hajnówki. Na całej trasie towarzyszyli nam mieszkańcy, przy własnych obejściach oraz przy przydrożnych krzyżach. We wsiach puszczańskich krzyże były pięknie przystrojone, a przy nich czekali na nas – pielgrzymów – mieszkańcy. We wsi Budy cała droga oświetlona była światełkami. Dotarliśmy tak do połowy trasy. W Zajeździe “U Kolarza” mieliśmy przerwę na uzupełnienie energii. W cieple zajazdu można się było ogrzać i odpocząć. Pracownicy Nadleśnictwa Hajnówka przygotowali nam herbatę i słodkie bułki.
Ok. godz. 24 dotarliśmy do kościoła SS. Klarysek od Wieczystej Adoracji w Hajnówce, gdzie zakończyliśmy Drogę Krzyżową krótką modlitwą. Celem naszej pielgrzymki było przeżywanie i rozważanie Męki Pańskiej.
Podczas całej trasy nasi pielgrzymi na zmianę nieśli krzyż oraz czytali rozważania stacji Męki Pańskiej. Warunki pogodowe nam sprzyjały. Najwytrwalsi (ok. 50 osób) pokonali całą trasę liczącą 23 km.

Joanna Zamojska

Rekomendowane wpisy

Skip to content