Numer telefonu

+48 85 681 24 04

Email

tl@tl.bialowieza.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.30-15.30

Projekt edukacyjny Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w klasie III a poświęcony został Aleksandrowi Fredro z racji jego 230 rocznicy urodzin.
Po krótkiej prezentacji na temat życia i twórczości pisarza, którą przygotowali Julia Kędzira i Bartek Suchocki, uczniowie: Maciej Ciechanowicz, Kinga Hryniewicka, Hubert Krajewski i Klaudia Skok odczytali fragmenty „Zemsty”, Ślubów Panieńskich” oraz bajek o Pawle i Gawle, osiołku.
Pozostała część klasy miała uważnie wysłuchać tekstów oraz odnaleźć w nich znane cytaty i powiedzonka, których autorem jest Aleksander Fredro.
„Niech się dzieje wola Nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba”, „Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby”, „Wolnoć Tomku w swoim domku” zostały zauważone od razu.
Ale „Osiołkowi w żłoby dano, w jeden owies, w drugi siano”, ” Znać proporcję, mocium panie” okazały się nieznane dla młodzieży.
Uczniowie, którzy prezentowali wybrane fragmenty odegrali swoje kwestie
wspaniale, co znalazło uznanie wyrażone brawami od kolegów i nauczycieli.
Zachęcamy do poznania powiedzonek, których twórcą jest (czego nie zawsze wiemy) Aleksander Fredro, aby świadomie posługiwać się „polskim kodem kulturowym”.

Dominika Widanow-Świerszcz, Małgorzata Kutrzeba-Wasylik, Katarzyna Kononiuk

Rekomendowane wpisy

Skip to content