Numer telefonu

+48 85 681 24 04

Email

tl@tl.bialowieza.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.30-15.30


M.O. Euroscola, to jeden z programów edukacyjnych finansowanych przez Unię Europejską, dzięki któremu uczniowie szkół średnich odwiedzają siedzibę Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Tematem „naszej” sesji Euroscoli był „Bezpieczny Internet dla silniejszej Europy: zaangażowanie UE na rzecz cyberbezpieczeństwa”.
K.H. 24 listopada 2023r. o 8:00 całą grupą wyruszyliśmy do siedziby Parlamentu Europejskiego w Strasburgu aby wziąć udział w obradach.
M.S. Budynek zewnątrz i w środku zrobił na mnie wielkie wrażenie.
H.S. Kiedy już weszliśmy, naszym oczom ukazał się piękny plac który był otoczony ścianami budynku, a na środku stała kula symbolizująca naszą planetę.
M.J. Po przybyciu na miejsce ukazał się nam budynek parlamentu który sam w sobie robił piorunujące wrażenie. Po wejściu efekt był tylko większy. Sala parlamentu dopiero na żywo ukazuje całą potęgę tego miejsca
K.H. Na początku zostaliśmy przywitani śniadaniem, po czym każdy z nas dostał opaskę na rękę, której kolor oznaczał przynależność do konkretnej grupy roboczej. Po wywołaniu danego koloru wszyscy uczestnicy z różnych krajów udawali się na salę obrad. Moim kolorem był różowy, co oznaczało, że wchodziłam na salę jako ostatnia. Gdy w końcu przyszła kolej na mój kolor, nieco się stresowałam, jednak to wszystko mięło w chwili przekroczenia progu sali.
Z.P. Wielka sala parlamentu zrobiła na nas duże wrażenie, oraz wywołała presję związaną z powagą tego miejsca.
Sz.T. Podczas mojego pobytu w Europarlamencie na Euroscoli miałem niepowtarzalną okazję zanurzyć się w atmosferę europejskiej polityki. Poznałem proces podejmowania
M.O. Możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu, w tak ważnym miejscu oraz spotkanie z innymi młodymi ludźmi w celu wymiany pomysłów i spostrzeżeń było bardzo budującym doświadczeniem.
K.S. Mieliśmy możliwość spotkania z wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego Panią Ditą Charanzową, która opowiedziała nam o swojej pracy, o tym jak działa Parlament Europejski i jakie ma zadania oraz podzieliła się wiedzą na temat cyberbezpieczeństwa.
A.B. Z Panią wiceprzewodniczącą PE poruszaliśmy nie tylko temat cyberbezpieczeństwa, ale też wiele inny kwestii dotyczących np. naszego kraju.
W.Sz. Również wystąpienie pani Dimitry Liveri było niezwykle wyczerpujące pod względem technicznym i praktycznym. Zaangażowanie i kompetencje były inspirujące i stanowiły nieoceniony wkład w lepsze zrozumienie przez nas tematu cyberbezpieczeństwa.
K.S. Uczestnicy Euroscoli mieli możliwość zadawania pytań na temat pracy w europarlamencie, sytuacji w Europie oraz nurtujących nas problemów.
Z.A. Byliśmy podzieleni na 3 grupy: za cyberochroną, niezdecydowani oraz na przeciw cyberochronie. Ja byłam po stronie przeciwników. Mieliśmy godzinną dyskusję, pod koniec której mieliśmy głosowanie czy przechodzi ta ustawa.
K.H. Po obiedzie nadszedł czas na ostatnią część dzisiejszego dnia – pracę w grupach, do których byliśmy przydzieleni poprzez kolory naszych opasek. Grupa do której ja należałam (różowa) miała za zadanie wymyśleć argumenty przeciw działaniu na rzecz cyberprzemocy. Było to bardzo ciekawe, jednak również bardzo trudne zadanie, ponieważ z innymi uczestnikami grupy musieliśmy się komunikować w języku angielskim. Po wypowiedzi kilku osób z każdego stanowiska rozpoczęło się głosowanie. W tamtym momencie poczułam się bardzo ważna, ponieważ mogłam zobaczyć, że każdy głos się liczy, każdy głos ma znaczenie i wpływa na wynik głosowania.
H.S. Następnie przeszliśmy do głównej części obrad, podczas której przedstawialiśmy najważniejsze hasła dla Unii, formułowaliśmy własne propozycje zmian i braliśmy udział w głosowaniach.
O.T. Uważam, że wizyta młodych ludzi w Parlamencie to wspaniały sposób pokazania światu, że to właśnie młodzież jest przyszłością Europy. To też pokazała nam wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego.
Sz.T. Podczas mojego pobytu w Europarlamencie miałem niepowtarzalną okazję zanurzyć się w atmosferę europejskiej polityki. Poznałem proces podejmowania decyzji podczas symulacji głosowania, omawiano ważne kwestie np. cyberbezpieczeństwa i przyszłorocznych wyborów do europarlamentu.
I.W. Muszę szczerze przyznać, że czas spędzony w Europarlamencie to było wspaniałe doświadczenie i do końca życie zostanie w mojej pamięci. Bardzo podobało mi się to, że mogliśmy podzielić się swoimi pomysłami, oraz wyrazić swoje opinie.
J.Z. Zdałem sobie sprawę, jak duże wyzwania stoją przed ochroną online. Zobaczyłam, jak ważna jest świadomość zagrożeń
Z.P Bardzo spodobał mi się fakt zastosowania wszystkich funkcji które oferowało nam to miejsce m.in. głosowanie elektroniczne, wypowiedzi internetowe, debata z osobami z live’a, czy słuchawki z tłumaczeniem na żywo w języku Niemieckim, Francuskim, Angielskim.
W. Rz. Poznałem wiele osób z różnych krajów.
A.B. Dzień był bardzo intensywny, ale wyciągnęliśmy z niego dużo wniosków i poznaliśmy wiele fajnych osób.
M.B. Udział w Euroscoli był nie tylko fascynującym doświadczeniem edukacyjnym, ale także okazją do zawarcia nowych znajomości i zobaczenia, jak istotne dla rozwoju wspólnych rozwiązań na rzecz lepszego jutra Europy i jej obywateli jest wzajemne zrozumienie oraz współpraca.

Rekomendowane wpisy

Skip to content