Numer telefonu

+48 85 681 24 04

Email

tl@tl.bialowieza.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.30-15.30

6 czerwca b.r. klasa 2b udała się na przyrodniczo-historyczno-rekreacyjną wycieczkę w okolice Goniądza i Osowca.

Uczniowie przeszli się z Panią Katarzyną Nowicką po ścieżce edukacyjnej wzdłuż rzeki Biebrzy. Dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o Biebrzańskim Parku Narodowym. Park utworzony w 1993 roku na terenach Kotliny Biebrzańskiej w województwie podlaskim. Jest to największy Park w Polsce o powierzchni 592,23 km².  Niestety uczniowie musieli się szybko ewakuować ze ścieżki, gdyż tubylcze komary uznały ich za smaczną przekąskę.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Twierdzy Osowiec znajdującej się na terenie czynnej jednostki wojskowej. Ponad 100 lat temu wojska rosyjskie wybudowały tą pokaźną fortyfikację pośród bagien. Twierdza Osowiec nigdy nie została zdobyta. W 1873 roku przez Osowiec poprowadzono kolej, było to istotnym czynnikiem do budowy twierdzy w tym miejscu. Fortyfikacja składa się z czterech fortów: Centralnego (I), Zarzecznego (II), Szwedzkiego (III) oraz Nowego (IV). Na dzień dzisiejszy do zwiedzania dostępny jest jedynie fort Centralny i Szwedzki. Pozostałe 2 zostały zniszczone podczas II wojny światowej.  W dzień przed wybuchem I wojny światowej Twierdza Osowiec liczyła ponad 8200 żołnierzy. Obecnie bunkry Twierdzy Osowiec wciąż są zamieszkałe przez taką samą, albo nawet i większą liczbę, ale nietoperzy.

Ostatnią atrakcją był spływ kajakowy rzeką Biebrzą od Goniądza do Osowca. Rzeka piękna, woda czysta, a kajaki pływały z nami jak chciały. Na początku ciężko było je okiełznać. Ale w efekcie przy dobrej pogodzie i w radosnych nastrojach uczniowie, trochę wilgotni, dopłynęli do celu.

Uczniowie będą bardzo miło, mam nadzieję, wspominać ten dzień.

Joanna Zamojska i Sylwia Dutkowska

Rekomendowane wpisy

Skip to content