Numer telefonu

+48 85 681 24 04

Email

tl@tl.bialowieza.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.30-15.30

Co to jest EWD? Jakbym zapytał co to jest ranking Perspektyw? – Każdy czytelnik by odpowiedział. Otóż samo EWD (wyjaśnienie pod linkiem) jest tylko PEWNYM wskaźnikiem szkoły. Każdej szkoły. Na stronie poświęconej temu wskaźnikowi … tak, tak : jest cała witryna dedykowana właśnie temu wskaźnikowi. Otóż na tej stronie: ewd.edu.pl – można te wskaźniki porównać między szkołami. Różnymi szkołami.

Co to znaczy dla kandydata?

Jeżeli jesteś – SZANOWNY KANDYDACIE szóstkowy z WF-u – to świetnie…Ale zapewniam Cię że siódemkowy nie będziesz w żadnej szkole. Proste prawda? Nie ma siódemek na świadectwach. Możesz jednak z jakiś powodów „opuścić” się w ćwiczeniach i w szkole średniej otrzymać tylko piątkę. Też ładnie ale to znaczy że zarówno Ty jak i- lub Twoja szkoła średnia czegoś nie zrobiła, coś „zepsuła”, czegoś „niedopatrzyła”… Tak: ocena Twoja jest też oceną szkoły. Inaczej mówiąc: z WF-u Twój poziom spadł o jedną ocenę- ale szkoły też… Oczywiście zwróć uwagę, że Twoje koleżanki i koledzy mogli się „opuścić” – jak Ty, lub „podnieść” – a to oznacza, że wynik dla szkoły będzie uśredniony.

Ok…. A jeżeli jesteś trójkowy z WF-u – a Twoje zainteresowanie sportem rośnie… Może będziesz miał szóstkę? Jak rozumiesz -dla szkoły to też świetna perspektywa.

W wielkim skrócie można powiedzieć, że w pierwszym przypadku Twoja ” edukacyjna wartość dodana” będzie niestety ujemna, w drugim dodatnia. Uwierz mi SZANOWNY KANDYDACIE: każdej szkole zależy na tym, żeby przyjmować uczniów dobrych a absolwentów „wypuszczać” bardzo dobrych.

No to co to… w końcu znaczy dla kandydata?

SZANOWNY KANDYDACIE jeżeli Twoje zainteresowanie jest zbieżne z profilem technikum leśnego, to możesz zasymulować – porównać: w jakiej szkole rozwój Twoich zainteresowań ma większe szanse być progresywnym, dodatnim… lepszym. Tak: zachęcamy żebyś porównał nasz wynik EWD do innych szkół: leśnych, technicznych… humanistycznych.. Masz takie możliwości to czemu nie?

Jeżeli jesteś zainteresowany takim porównaniem – poniżej przedstawiam krótką, mam nadzieję zwięzłą instrukcję jak to zrobić.

Krok 1. Wejdź na stronę: ewd.edu.pl

Krok 2. Kliknij po lewej „Wskaźniki Matura

Krok 3. Kliknij po prawej „WYSZUKIWARKA SZKÓŁ

Krok 4. Wybierz: rodzaj szkoły, położenie szkoły i rok porównywania, następnie kliknij SZUKAJ

Krok 5. Wybierz szkołę do porównania. Możesz wybrać kilka lub wszystkie wyszukane szkoły.

O tym , że wybrałeś szkołę (szkoły) zostaniesz poinformowany na dole po prawej stronie

Krok 6. Kliknij „PORÓWNYWARKA

Krok 7. Zanim klikniesz „PORÓWNAJ„: wybrane wcześniej szkoły możesz jeszcze zredukować (możesz usunąć z listy)

Krok 8. Po chwili zobaczysz wykres z domyślnie wybranymi parametrami porównywania. W zasadzie już masz widok analizy: nim bardziej w górze i bardziej po prawej stronie jest Twoja wybrana szkoła – tym lepiej. Możesz wybrać: przedmioty humanistyczne, przyrodniczo- matematyczne, matematykę i polski. Możesz też zmienić zakres lat porównania. Jeżeli szkoły są w tym samym województwie- dobrze jest włączyć wyświetlanie średniej dla województwa. Jeżeli oglądasz tylko jedną szkołę, lub takie szkoły, które są w tej samej gminie czy powiecie – uaktywnią się odpowiednio przyciski „PORÓWNAJ W GMINIE” i „PORÓWNAJ W POWIECIE„.

Krok 9. Możesz sprawdzić z jakich dokładnie przedmiotów uczniowie w tej szkole zdają maturę. Oczywiście polski i matematykę – na pewno – ale inne mogą być dla Ciebie zaskoczeniem – sprawdź.

To wszystko. Ograniczeniem dla Ciebie – jeżeli chodzi o analizę – jest tylko Twoja wyobraźnia SZANOWNY CZYTELNIKU.

Przeczytaj również: EWD i ranking Perspektyw

BN

Rekomendowane wpisy

Skip to content