Numer telefonu

+48 85 681 24 04

Email

tl@tl.bialowieza.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.30-15.30

W dniu 15 listopada 2023 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień św. Huberta. Rozpoczęliśmy uroczystość przedstawieniem sylwetki św. Huberta. Upamiętniliśmy minutą ciszy myśliwych, którzy odeszli do Krainy Wiecznych Łowów.
Święty Hubert jawi nam się w niej postać zapalonego myśliwego, odważnego lekkoducha, który już w wieku 14 lat uratował życie ojcu podczas polowania na niedźwiedzie. Gdy miał lat czterdzieści, jego pasja nie minęła, zapamiętał się w niej do tego stopnia, iż ruszył na łowy w Wielki Piątek. Wtedy to okazało się, że jego oddanie może posłużyć boskiej sprawie. Na polowaniu ujrzał białego jelenia ze świetlistym krzyżem w wieńcu i usłyszał głos Boga nakazujący mu udanie się do biskupa Lamberta.
Po kilku latach biskup zmarł, a jego miejsce zajął św. Hubert. Do samej śmierci w 727 roku przemierzał pogańskie wioski i miasta, nawracając pogan na chrześcijaństwo. Gdy 3 listopada 743 roku przenoszono jego ciało, okazało się, iż nie uległo ono rozkładowi i wydzielało przyjemną woń.
Kult św. Huberta rozszerzył się po całej Europie. W XI wieku wchłonął legendę drugiego patrona myśliwych, św. Eustachego. Według niej w chwili spotkania z białym jeleniem przyszły święty miał być poganinem. Bez względu na to, czy w ten specyficzny sposób Bóg nawrócił Huberta, czy jedynie wskazał mu właściwą drogę, stał się on jednym z najpopularniejszych świętych. Jest patronem myśliwych, jeźdźców, leśników, strzelców, sportowców, kuśnierzy i matematyków. Opiekuje się też epileptykami,
lunatykami i chroni przed wścieklizną.
Wysłuchaliśmy wykładu o Zakonie Kawalerów Orderu Złotego Jelenia, którego Wielkim Mistrzem jest Pan Jacek Sakowicz.
Ciekawie przebiegał I Szkolny Konkurs Wabienia Jeleni. Jedenastu naszych uczniów próbowało na wabikach naśladować głosy jelenia – młodego byka szukającego łani oraz byka stadnego. Konkurs oceniała komisja w składzie: Marek Glad, Piotr Krajewski i Eugeniusz Masalski. Zwyciężył Patryk Piekarz z klasy IIIb, II miejsce uzyskał Wojciech Rzepkowski z klasy IIIb, a III miejsce wywalczył Radosław Sobotka z klasy IIb.
Wrażeń zapachowych i smakowych dostarczył konkurs kulinarny na najlepsze kotlety. Uczniowie sami wykonali dania. Efekty kulinarne oceniała komisja złożona z wicedyrektora szkoły – Mariusza Tokajuka, Jacka Sakowicza, Piotra Krajewskiego, Marka Glada i Eugeniusza Masalskiego. Najsmaczniejsze kotlety przygotowała klasa IIa.
Wesołym przerywnikiem były scenki o tematyce łowieckiej.
Dodatkową konkurencją był konkurs na wykonanie zwierzaka, w tym roku jelenia, z naturalnych materiałów dostępnych w przyrodzie. Najładniejszego jelenia wykonała klasa IIIa.
Odbył się również Konkurs Wiedzy Łowieckiej. Reprezentanci klas zmagali się z pytaniami z szerokiej wiedzy łowieckiej. Jednym szło lepiej, innym trochę gorzej. Po dogrywce podium wyglądało tak: I miejsce – Mateusz Korzeniecki IVa, II miejsce – Hubert Sacharewicz Ib, III miejsce – Tomasz Masalski IIb.
Sygnałem „Na posiłek” zakończyliśmy obchody Dnia św. Huberta w naszej szkole. Bawiliśmy się jak zwykle świetnie, a kto nie był niech żałuje.
Samorząd Szkolny i Koło Łowieckie

Rekomendowane wpisy

Skip to content