Numer telefonu

+48 85 681 24 04

Email

tl@tl.bialowieza.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.30-15.30

8 września 2023 r. Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie w ramach 31. Edycji Europejskich Dni Dziedzictwa zorganizował wydarzenie „W cieniu puszczy…”.

Współorganizatorami wydarzenia byli: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, Białowieski Park Narodowy, Technikum Leśne w Białowieży.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Klimatu i Środowiska oraz Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Patronat medialny sprawowali: TVP 3 Poznań, Radio Rodzina, Kalisz 24 info, Echa Leśne, Głos Lasu.

Wydarzenie „W cieniu puszczy…”, które zgromadziło wielu uczestników rozpoczęła projekcja filmu „Loret – leśnik z charakterem”.

Kolejnym punktem przedsięwzięcia w Muzeum Leśnictwa – Powozowni – odbyło się spotkanie autorskie połączone z promocją książki pt. „W cieniu Puszczy Białowieskiej. Ilustrowany przewodnik po międzywojennych dziejach lasu, jego włodarzy i mieszkańców” autorstwa Bogusława Kosela, Ewy Pirożnikow, Bogumiły Jędrzejewskiej i Anny Kulbackiej.

Jest to dodruk wydania z 2022 r., którego nakład został wyczerpany.

Książkę można kupić w bibliotece szkolnej (cena 88 zł).

Wykład „Leśnicy Puszczy Augustowskiej w świetle dokumentów i archiwalnej fotografii” wygłosił Grzegorz Sado, historyk, pracownik Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Spotkanie uświetnił zespół sygnalistów złożony z pracowników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile oraz nadleśnictw podległych pilskiej RDLP oraz prezentacja wabienia jeleni przez uczniów naszej szkoły Huberta Krajewskiego i Mateusza Korzenieckiego. Występ naszej młodzieży spotkał się z dużym zainteresowaniem – podkreślano profesjonalizm występu.

Przed Powozownią była zorganizowana plenerowa strefa edukacyjna – wśród promujących byli m.in.: Technikum Leśne w Białowieży, Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Białowieska, Białowieski Park Narodowy, Nadleśnictwo Augustów.

Szkołę na wydarzeniu reprezentowali: Anna Kulbacka, Wojciech Małachowski i uczniowie: Hubert Krajewski i Mateusz Korzeniecki.

Podczas podróży zwiedziliśmy:

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz

Muzeum Historii Wielkopolskiego Leśnictwa 1920-1945 w Bronisławiu” (na terenie Leśnictwa Murzynówko) zorganizowane przez Justynę i Andrzeja Antowskich. Znajduje się ono w leśniczówce. Mimo że jest prywatnym przedsięwzięciem, podlega Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Rekomendowane wpisy

Skip to content