Numer telefonu

+48 85 681 24 04

Email

tl@tl.bialowieza.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.30-15.30

W dniach 14 – 20 września 2024 roku odbyła się kolejna wymiana młodzieży polsko – czeskiej. Po raz kolejny grupa naszych uczniów miała wspaniałą okazję zwiedzić kawałek kraju południowego sąsiada – Czech.
W wycieczce uczestniczyła siódemka uczniów z klas piątych z opiekunami: Joanną Zamojską i Andrzejem Sieńczukiem.
Wyjechaliśmy wcześnie rano w sobotę. Zahaczyliśmy o Klasztor Paulinów na Jasnej Górze. Nocowaliśmy w internacie Technikum Leśnego w Brynku.
W niedzielę po południu zajrzeliśmy do Konopiště, do dawnej siedziby arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Obejrzeliśmy imponującą kolekcję trofeów myśliwskich i broni z różnych okresów. Wieczorem w niedzielę dotarliśmy do Piska, naszego celu, położonego w południowych Czechach. Zostaliśmy zakwaterowani w internacie Szkoły Leśnej w Pisku.
Program zwiedzania rozpoczęliśmy od poniedziałku wizytą w szkole leśnej w Pisku i spotkania z dyrektorem szkoły. Grupa czeskich uczniów oprowadziła nas po szkole i przyległym do niej arboretum.
Nasza młodzież wypróbowała swoje umiejętności w strzelaniu z broni pneumatycznej w szkolnej strzelnicy. Każdy oddał po kilka strzałów, nie zawsze celnych. Później wyruszyliśmy na wycieczkę do Strakonic. Browar zrobił na nas duże wrażenie, gdyż w Polsce nie ma możliwości zwiedzania takich obiektów. Obejrzeliśmy całą linię produkcyjną i wysłuchaliśmy wykładu na temat produkcji piwa. Obejrzeliśmy proces powstawania piwa w wielkich, otwartych basenach oraz dojrzewania w ogromnych cysternach. Aby piwo trafiło do sklepu od warzenia do rozlania w butelki lub beczki mija 40 – 60 dni. Od długości okresu leżakowania piwa zależy zawartość ekstraktu.
Po południu zwiedzaliśmy zagrodę z jeleniem sika Dybowskiego. Młodzież miała przyjemność podglądać zwierzęta z ambon. Wieczorem spotkaliśmy się, aby podzielić się wrażeniami. Wszyscy widzieli zwierzynę żerującą na łąkach, przy ambonach myśliwskich.
We wtorek pojechaliśmy aż pod granicę austriacką, w okolice miejscowości Lipno na górę Kramolin. Tam przeszliśmy się słynną ścieżką w koronach drzew. Obejrzeliśmy gołoborze Czertowa Stena nad rzeką Veltava.
Z rana w środę pojechaliśmy zwiedzić cudowny zamek myśliwski Ohrada. Podziwialiśmy freski i meble w sali balowej łowieckiego zamku. Mieliśmy też okazję oglądać różne zwierzęta egzotyczne w zoo położonym koło zamku. Byliśmy też z wizytą w nadleśnictwie Nowe Hrady na torfowisku Czerwone Blato. Przywitał nas Nadleśniczy Petr Zemliczka. Później mieliśmy okazję zobaczyć elektrownię jądrową w Temelinie. W pobliżu elektrowni jądrowej w Temelinie znajduje się centrum informacyjne, w którym obejrzeliśmy film o rozszczepianiu uranu i budowie elektrowni. Mogliśmy też zobaczyć wiele ciekawych makiet przedstawiających elektrownię. Kolejnym punktem naszej środowej wycieczki było polowanie na kaczki.
We czwartek oglądaliśmy drzewostany w szkolnym leśnictwie Hurka, gdzie Czesi odbywają zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe. Widzieliśmy najstarszą i najgrubszą daglezję. Poznaliśmy różnice w przyroście drzewostanów daglezjowych i świerkowych.
Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja z udziałem Dyrektora Szkoły Leśnej Michala Grus i wszystkich nauczycieli czeskich, którzy brali udział w wymianie uczniów.
Piątek był ostatnim dniem naszego pobytu. Rano pożegnaliśmy się z serdecznym i gościnnym dla nas Polaków Piskiem. W walizkach (a raczej w naszych sercach) pozostała przyjaźń gospodarzy i piękne wspomnienia z pobytu w kraju Czechów.

Grupa młodzieży, Joanna Zamojska i Andrzej Sieńczuk

Rekomendowane wpisy

Skip to content