Numer telefonu

+48 85 681 24 04

Email

tl@tl.bialowieza.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.30-15.30

19 lutego 2022 roku w auli internatu Technikum Leśnego w Białowieży odbył się przedpremierowy pokaz filmu o profesorze Janie Jerzym Karpińskim – polskim przyrodniku, entomologu, pisarzu, fotografiku, pedagogu. Jan Jerzy Karpiński pełnił funkcję dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego, kierownika Państwowej Szkoły dla Leśniczych w Białowieży. Utworzył w Białowieży bibliotekę naukową, laboratorium Parku Narodowego, laboratorium wspomagające hodowlę zwierząt chronionych, a także Muzeum Przyrodniczo Leśne. W 1935 Jan Jerzy Karpiński otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Białowieża.

Film wyreżyserowała pani Beata Hyży-Czołpińska – absolwentka łódzkiej Wyższej Szkoły Filmowej, która od ponad 20 lat tworzy filmy dla różnych programów i redakcji Telewizji Polskiej. Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i kilkaset reportaży. W większości z nich jest zarówno autorką scenariusza, jak i  reżyserką. Tworzyła je nie tylko w Polsce, ale także między innymi w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Francji, Szwajcarii, w Niemczech, na Litwie i Białorusi. Wiele z jej filmów otrzymało nagrody krajowe i zagraniczne.

Pokaz filmu cieszył się dużym zainteresowaniem. Zgromadził liczne grono osób – m. in. przedstawicieli różnych instytucji z terenu Białowieży oraz przewodników. Wszyscy obecni byli zachwyceni sposobem ukazania postaci profesora Jana Jerzego Karpińskiego, doboru treści, muzyki i pięknych ujęć Puszczy Białowieskiej, co podkreślali w podziękowaniach pani Beacie Hyży-Czołpińskiej i wpisach do „Księgi Gości”.

Film powstał w ramach konkursu TVP Historia.

Emisja w filmu w TVP Historia odbędzie się 17 marca o godz. 20.00.

Zapraszamy do obejrzenia.

Rekomendowane wpisy

Skip to content