Numer telefonu

+48 85 681 24 04

Email

tl@tl.bialowieza.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.30-15.30

Rzucam palenie!

Niedawno obchodziliśmy  Światowy Dzień Rzucania Palenia (19.11.2020 r.).

Co powinien wiedzieć każdy narażony na dym tytoniowy a przede wszystkim każdy palacz?

Każdy, kto pali papierosy powinien wiedzieć, że wraz z dymem tytoniowym wchłania 7 tysięcy substancji szkodliwych, z czego ponad 70 to substancje rakotwórcze! Trzy duże grupy chorobowe: Rak płuca, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) oraz zawał serca przed 50 r.ż. – występują prawie wyłącznie u palaczy papierosów. Przeprowadzone analizy wskazują, że wśród czynników ryzyka odpowiadających za utratę największej liczby lat przeżytych w zdrowiu  dla populacji w Polsce na pierwszym miejscu znajduje się palenie tytoniu. WAŻNE! Palenie tytoniu jest uznane za chorobę przewlekłą, która w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych została opisana pod kodem F17. Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie ogranicza się tylko do układu oddechowego. Toksyczne substancje wchłonięte do krwiobiegu rozprowadzane są po całym organizmie i wywierają szkodliwy wpływ na wszystkie jego funkcje. Badania wykazały, że dym tytoniowy m.in.:

  • podrażnia błonę śluzową nosa i jamy ustnej, przełyku oraz żołądka,
  • ma właściwości alergizujące,
  • ma działanie toksyczne na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, nerwowy, a także na wszystkie inne narządy i tkanki (m.in. trzustkę, nerki i pęcherz moczowy),
  • może prowadzić do zmian komórkowych: mutagennych, teratogennych/wad rozwojowych płodu/ oraz rakotwórczych.

Chociaż w Polsce udało się zahamować wzrost odsetka osób codziennie palących tytoń (tzw. codziennych palaczy. W latach 90. ubiegłego wieku codziennie paliło 51% Polaków i 25 % Polek. Mimo licznych akcji palenie tytoniu nadal jest powszechne, bo nawyk codziennego palenia tytoniu deklaruje  około 28% mężczyzn i 15% kobiet! (NIZP-PZH w 2018). Palenie tytoniu jest istotnym czynnikiem ryzyka zdrowotnego. W 2017 roku odpowiadało w naszym kraju za utratę 17,2% lat przeżytych w zdrowiu. Według szacunkowych danych, na tle wszystkich krajów UE regularnie palący Polacy umiejscawiają się nieco ponad średnim poziomem: dla mężczyzn wartości są nieznacznie poniżej średniej, a dla kobiet powyżej średniej.

Czy warto rzucić palenie?

 Zawsze warto! Rzucenie palenia nie jest łatwe, gdyż zawarta w dymie tytoniowym nikotyna ma silne właściwości uzależniające. Nikotyna jest substancją psychoaktywną tzn. oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy podobnie jak heroina czy kokaina. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie uznała zespół uzależnienia od tytoniu jako jednostkę chorobową. Rzucenie palenia jest korzystne dla wszystkich palaczy, niezależnie od wieku – a pierwsze pozytywne efekty rzucenia dostrzeżemy już po miesiącu od rzucenia! Część palaczy zamiast rzucić palenie, zamienia tradycyjne papierosy na e-papierosa. Warto pamiętać, że w e-papierosach do rozpuszczania nikotyny używa się dwóch substancji: gliceryny i propylenu glikolowego. Podgrzewanie ich do wysokich temperatur powoduje rozpad na dwa rakotwórcze związki karbonylowe: formaldehyd i acetaldehyd./ na podstawie informacji Wielkopolskiego Centrum Onkologii/

Korzyści  z rozstania  ze zgubnym nałogiem

Gdzie szukać pomocy?

Chcesz rzucić palenie? Specjaliści Ci w tym pomogą! Jeśli chcesz skonsultować się ze specjalistą, zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym – Jak łatwo rzucić palenie, tel. 801 108 108. Dla telefonów komórkowych: 22 211 80 15.  Pracujący tam eksperci od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 21.00 oraz w soboty w godzinach 9-00 – 15.00 udzielają porad, proponują wspólną pracę nad znalezieniem motywacji do rzucenia palenia, pomagają w opracowaniu indywidualnego planu działania. Prowadzący konsultanci otoczą cię opieką i wsparciem w trakcie całego procesu rzucania palenia.

Tak wypowiedzieli się nasi uczniowie w tegorocznym zdalnym konkursie szkolnym: Moda na abstynencję.

,,Palenie papierosów niezmiennie pozostaje plagą społeczeństwa, przyczyniającą się do namnażania wielu chorób. Z badań wynika, że pali co czwarty Polak. W młodym wieku szczególnie negatywnie wpływa to na funkcjonowanie układu hormonalnego i nerwowego. Nie można także pominąć faktu, ile nałóg ten kosztuje. Rok palenia to około 4380 zł. Palenie nie szkodzi tylko jednej osobie, ale też całemu otoczeniu znajdującemu się w zasięgu dymu. Jeśli z niego zrezygnujemy, nie tylko zaoszczędzimy znaczną sumę pieniędzy, ale przede wszystkim zdrowie swoje i bliskich.” W. O.

,, Uzależnienie często wyrządza ogromne zmiany w kondycji zdrowotnej i otoczeniu osób dotkniętych. Lecz jest to niczym w porównaniu do sposobu w jaki transformuje ich umysły. Jest to wróg tyleż groźny co podstępny. Tak jak woda drąży skałę tak wszelkiej maści narkotyki i inne używki powoli osłabiają wole innych. Siła woli stanowi tarczę dla ludzkiego umysłu chroniąc go i dając logiczny ogląd sytuacji. Nałóg niszczy człowieka od środka, czyniąc go pustą skorupą otwartą na manipulacje. Osoby takie niemal bez namysłu oddają swoją wolność, stając się niewolnikami.” B.O.

Rekomendowane wpisy

Skip to content