MYKONATURA 2024 to seminarium naukowe poświęcone grzybom zorganizowane przez Nadleśnictwo Hajnówka we współpracy z Instytut Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej oraz Polskie Towarzystwo Leśne, które w dniu 21.11.2024 roku odbyło się w auli Centrum Naukowo-Badawczego INL PB w Hajnówce. Uczniowie naszej szkoły: Emil Gocel (3a), Julia Zdunek (2a), Agata Okrągła (2a), Amelia Popławska (2a), Daria Daszkowska (2a), Piotr Hajczuk (2b) oraz Jakub Bagiński (2b) wraz z opiekunem Mają Szykut uczestniczyli w tym wydarzeniu naukowym.
Inspirujące wykłady m.in.:
- Grzyby nadrzewne jako źródło innowacji – dr Ewa Zapora, Politechnika Białostocka
- Po co fitopatolog leśnikowi? – prof. dr. hab. inż. Wojciech Pusz, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
- Historia, ekologia i środowisko glebowe korzystne dla rozwoju trufli (Tuber spp.) w Polsce – prof. dr. hab. Dorota Hilszczańska, Instytut Badawczy Leśnictwa
Wydarzenie miało na celu wymianę doświadczeń, prowadzenie dyskusji o znaczeniu grzybów jak i jej roli w mykologii.
Mykolog – Marek Wołkowycki zaprezentował uczestnikom Fungarium, która dokumentuje i kolekcjonuje różnorodność gatunkową grzybów z Puszczy Białowieskiej i nie tylko. Ciekawostki również zostały przedstawione przez Panią Małgorzatę Kowalską z Katedry Hodowli i Użytkowania Lasu – Fungi Extract Bank – Bank Ekstraktów z Grzybów.
Patronaty honorowe nad wydarzeniem objęli: dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB – JM Rektor Politechniki Białostockiej oraz Tadeusz Wilczyński – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
Seminarium zostało objęte patronatami: Polskie Towarzystwo Mykologiczne.
Uczniowie zachwyceni tematyką wykładów oraz panująca atmosferą !
A oto dowód:
” Podczas spotkania miały miejsce cztery wykłady przedstawiające kolejno zagadnienia dotyczące: hodowli trufli, znaczenia fitopatologii w leśnictwie, innowacyjnych rozwiązań możliwych dzięki grzybom oraz związku grzybów z człowiekiem. Każdy został przedstawiony w inny, ciekawy sposób, dowiedzieliśmy się min. o kluczowej roli grzybów w ekosystemie oraz ich przydatności dla człowieka np. w medycynie. Podsumowując wiadomości zawarte podczas wykładów, mykonatura stanowi istotny element funkcjonowania ekosystemów i daje ogromne możliwości zastosowań w różnych dziedzinach życia – Daria Daszkowska (IIa)”
” Seminarium MYKONATURA 2024 w Hajnówce to wydarzenie skupiające się na roli grzybów w ekosystemie i ich praktycznym wykorzystaniu. Program obejmował wykłady o trufli, znaczeniu fitopatologii oraz innowacyjnym zastosowaniu grzybów nadrzewnych. Szczególnie ciekawy był temat relacji człowieka i grzybów w różnych aspektach życia. Uzupełnieniem była możliwość zwiedzania nowoczesnego Centrum Naukowo-Badawczego. Seminarium przyciąga uwagę różnorodnością tematów i obecnością wybitnych specjalistów. To wartościowe wydarzenie dla pasjonatów i profesjonalistów związanych z mikologią – Agata Okrągła (IIa)”
A takich wydarzeń będzie jeszcze więcej !
Maja Szykut