Numer telefonu

+48 85 681 24 04

Email

tl@tl.bialowieza.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.30-15.30

Kto nie lubi wycieczek? Wszyscy lubią, a klasy 3 chyba najbardziej …. W związku z tym 27 marca br. w ramach zajęć z Podstaw Przedsiębiorczości wybraliśmy się na wycieczkę do Siemiatycz – małego miasta znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie granicy polsko-białoruskiej.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Centrum Wystawowego, które zostało otwarte przez firmę Pronar. Na 10 hektarach i w dwóch halach firma prezentuje wszystkie produkowane w 8 fabrykach Pronaru maszyny rolnicze, komunalne  i recyklingowe, które na co dzień pracują dziś już w ponad 70 krajach na sześciu kontynentach nawet na Antarktydzie. Wszyscy byliśmy bardzo zainteresowani produktami Pronaru. W tym nowoczesnym centrum mogliśmy je nie tylko obejrzeć, ale też przekonać się jak pracują.

Nadszedł czas na obiad – po pysznym posiłku w Pronarze spotkaliśmy się z Panią przewodnik, która w bardzo interesujący sposób przedstawiła nam najciekawsze miejsca w Siemiatyczach.

Powstanie miasta datowane jest na XV wiek. Na dwóch brzegach rzeki Kamianki zaczęły tworzyć się odrębne osady. W jednej dominowali Białorusini będący wyznania prawosławnego. W miejscu ich osiedlania wbudowana została cerkiew. Na przeciwnym brzegu osadzali się wyznawcy innych religii. Ta grupa wybudowała dla swoich mieszkańców kościół. Oba osiedla połączyły się w całość, co dało początek Siemiatycz. Zwiedziliśmy jedną z najciekawszych pod względem historycznym budowlę, czyli Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Budynek kościoła należy do najpiękniejszych w Diecezji Drohiczyńskiej. Budowę rozpoczął w 1626 roku Leon Sapieha, a ukończył ją w 1637 roku jego syn Kazimierz Leon Sapieha.

Kolejną historyczną budowlą, którą odwiedziliśmy była Cerkiew pw. śww. Apostołów Piotra i Pawła. Cerkiew została zbudowana w latach 1865 – 1866.  Jest to przykład murowanej architektury  sakralnej o zdecydowanych wpływach form budownictwa cerkiewnego drugiej połowy XIX wieku, wraz z ogrodzeniem, stróżówką i cmentarzem przycerkiewnym tworzy unikalny zespól  o dużych walorach architektonicznych i kulturowych.

Po ciekawym spacerze czekał na nas jeszcze jeden punkt – Grabarka – Święta Góra Prawosławia z lasem krzyży. Podlaska Grabarka to najważniejsze Sanktuarium dla wyznawców Prawosławia. Na szczycie wzgórza stoi niewielka drewniana cerkiew, którą otacza niesamowity las krzyży. Drewniane, kamienne, metalowe, od kilkumetrowych po maleńkie, które mieszczą się w dłoni. Niektóre bogato ozdobione inne skromne i proste. Jednak wszystkie są symbolem głębokiej wiary i nadziei. Grabarka to wyjątkowe miejsce na mapie Podlasia. Wszyscy daliśmy się porwać w mistyczną wędrówkę  po tym wyjątkowym miejscu.

Pełni wrażeń z nadzieją na kolejne fascynujące wycieczki udaliśmy się w drogę powrotną do Białowieży.

Marcelina Olejnicka

Rekomendowane wpisy

Skip to content