Numer telefonu

+48 85 681 24 04

Email

tl@tl.bialowieza.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.30-15.30

25 listopada 2021 r. w auli internatu Technikum Leśnego w Białowieży odbył się uroczysty apel z okazji 103. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Spotkanie rozpoczęło Szkolne Koło Sygnalistów, po występie którego wszyscy zebrani odśpiewali hymn Polski.

Akademia zatytułowana „Ku Niepodległej” przygotowana została przez uczniów klasy 2B. Poprowadzili ją Julia Radziwoniuk i Mikołaj Jaganow, którzy przybliżyli zebranym najważniejsze wydarzenia z historii Polski od czasu utraty niepodległości po jej odzyskanie w 1918 roku. Prowadzący przypomnieli najważniejsze wydarzenia tego mrocznego czasu: okoliczności pierwszego, drugiego i trzeciego rozbioru, Konfederację Targowicką, Insurekcję Kościuszkowską, powstanie Legionów Polskich, walki Polaków pod wodzą Napoleona, Powstania: Listopadowe i Styczniowe, a także walki prowadzone przez naszych przodków w czasie I Wojny Światowej.

W opowieść o losach naszego narodu wplecione zostały wiersze, piosenki patriotyczne i krótkie filmy, które stanowiły dodatkową atrakcję akademii. W rolach recytatorów zaprezentowali się uczniowie klasy 2B: Sebastian Borysiewicz, Mikołaj Figlon, Zofia Gałązka, Przemysław Gryciuk, Zuzanna Kowalczuk, Krystian Lipiński, Natalia Nikitiuk, Konrad Samsel, Sebastian Troć  i Jakub Złotkowski. Słowami poetów mówili oni o poświęceniu, walce, umieraniu, ale i o nadziei na odzyskanie wolności, która towarzyszyła Polakom podczas 123 lat niewoli.

Oprawę muzyczną akademii tworzyły piękne stare i nowe piosenki. Piosenkę „Miejcie nadzieję” zaśpiewała na początku akademii Natalia Nikitiuk z 2B. Następnie usłyszeliśmy „W suterynie daleko za miastem…” w interpretacji Małgorzaty Sikorskiej z 3C i „Biały krzyż” w wykonaniu Karola Sołtysa z 4A. Małgorzata Sikorska i Natalia Nikitiuk zaprezentowały się również w duecie, śpiewając „Już nie wróci twój chłopak, dziewczyno…”. Spore wrażenie na wszystkich zebranych zrobiły też: tercet męski (Kamil Mróz z 3B, Wojciech Suchoicki z 3C i Karol Sołtys z 4A), który wykonał „Orlątko” i kwartet żeński (Zofia Aleksiejuk i Natalia Nikitiuk z 2B oraz Angelika Szpakowicz i Weronika Reszuta z 2A), w interpretacji którego usłyszeliśmy „Białe róże”. Piękne wykonania tych utworów bardzo spodobały się publiczności i niejednego najpewniej wzruszyły do łez.

Biało – czerwone dekoracje pod opieką P. Beaty Kosteckiej przygotowali uczniowie klasy 2B: Eliza Bagińska, Gabriel Bełbot, Grzegorz Manista i Karol Przeździecki. Sprawną obsługą multimediów i nagłośnienia zajmowali się w czasie uroczystości Wojciech Suchoicki z 3C i Jan Mackiewicz z 3B. Oprawę muzyczną przygotowała P. Marta Wołoncewicz, a całość opracowała i wyreżyserowała P. Joanna Romaniuk.

Akademia bardzo się spodobała zebranym, co można było wywnioskować z gorących braw, którymi publiczność nagradzała zarówno występy wokalne, jak i recytatorskie młodych adeptów sztuki. Również Pani Dyrektor Anna Kulbacka, podsumowując tę uroczystość, powiedziała, że jest dumna z tego, jak wiele młodych talentów udaje się odkryć w murach naszej szkoły. Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała młodzieży i opiekunom za przygotowanie akademii.

Dominik Kalinowski i Hubert Nikonowicz z kl. 2B

Poniżej fotorelacja z uroczystości, którą przygotował Krystian Dutkowski z kl. 4A.

Rekomendowane wpisy

Skip to content