Numer telefonu

+48 85 681 24 04

Email

tl@tl.bialowieza.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.30-15.30

W dniu 24 listopada 2021 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień św. Huberta. Rozpoczęliśmy uroczystość przedstawieniem sylwetki św. Huberta. Upamiętniliśmy minutą ciszy myśliwych, którzy odeszli do Krainy Wiecznych Łowów.

Święty Hubert jawi nam się w niej postać zapalonego myśliwego, odważnego lekkoducha, który już w wieku 14 lat uratował życie ojcu podczas polowania na niedźwiedzie. Gdy miał lat czterdzieści, jego pasja nie minęła, zapamiętał się w niej do tego stopnia, iż ruszył na łowy w Wielki Piątek. Wtedy to okazało się, że jego oddanie może posłużyć boskiej sprawie. Na polowaniu ujrzał białego jelenia ze świetlistym krzyżem w wieńcu i usłyszał głos Boga nakazujący mu udanie się do biskupa Lamberta.

Po kilku latach biskup zmarł, a jego miejsce zajął św. Hubert. Do samej śmierci w 727 roku przemierzał pogańskie wioski i miasta, nawracając pogan na chrześcijaństwo. Gdy 3 listopada 743 roku przenoszono jego ciało, okazało się, iż nie uległo ono rozkładowi i wydzielało przyjemną woń.

Kult św. Huberta rozszerzył się po całej Europie. W XI wieku wchłonął legendę drugiego patrona myśliwych, św. Eustachego. Według niej w chwili spotkania z białym jeleniem przyszły święty miał być poganinem. Bez względu na to, czy w ten specyficzny sposób Bóg nawrócił Huberta, czy jedynie wskazał mu właściwą drogę, stał się on jednym z najpopularniejszych świętych. Jest patronem myśliwych, jeźdźców, leśników, strzelców, sportowców, kuśnierzy i matematyków. Opiekuje się też epileptykami, 
lunatykami i chroni przed wścieklizną.

Przyjemnością kulinarną były ciasta wykonane z warzyw jesiennych. Wesołym przerywnikiem były scenki przygotowane przez klasy. Dodatkową konkurencją był konkurs na wykonanie zwierzaka z naturalnych materiałów dostępnych w przyrodzie.

Drużynowo za scenkę, zwierzaka i ciasto pierwsze miejsce zajęła klasa III b, drugie miejsce – klasa III c i trzecie – klasa II b.

Na sali odbył się konkurs łowiecki. Przedstawiciel każdej klasy musiał wykazać się wiedzą łowiecką przed społecznością szkolną. Pytania dotyczyły biologii i morfologii zwierząt, słownika wiedzy łowieckiej, budowy i rodzajów broni. Zwyciężył przedstawiciel klasy I a, drugie miejsce zajęła uczennica klasy III c, a trzecie uczeń klasy II a.

Wszystkim nauczycielom, uczestnikom i publiczności serdecznie dziękuję.

Sygnałem „Na posiłek” zakończyliśmy obchody Dnia św. Huberta w naszej szkole. Bawiliśmy się jak zwykle świetnie, a kto nie był niech żałuje.

Samorząd Szkolny i Koło Łowieckie

Rekomendowane wpisy

Skip to content