Wyjazd do Miejsca Przestrogi i Pamięci Ravensbrück

           W dniach 14-17 czerwca 2019 r. Rafał Klim z klasy III b oraz p. Marta Wołoncewicz uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Miejsca Przestrogi i Pamięci Ravensbrück w Niemczech. Wyjazd był nagrodą dla finalistów V Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück, który odbył się w kwietniu w Rudzie Śląskiej. Wyjazd został zorganizowany przez oddział IPN w Katowicach.
           W sobotę uczestnicy wyjazdu poznali historię obozu kobiecego Ravensbrück. Zwiedzili budynek komendantury i znajdującą się w nim wystawę stałą, dom komendanta oraz teren obozu koncentracyjnego, szwalni, miejsce straceń i krematorium. Złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach szczególnie ważnych dla wszystkich Polaków, m.in. przyTottengangu – miejscu rozstrzelania Polek.
          W niedzielę zorganizowany został wyjazd do Berlina. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć najważniejsze miejsca, m.in. Więzienie Plötzensee – miejsce straceń wielu Polaków, Muzeum - Topografia Terroru zlokalizowane w miejscu budynków, które w czasie nazistowskich Niemiec od 1933 do 1945 były siedzibami głównymi Gestapo i SS, Reichstag i Bramę Brandenburską oraz Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Po powrocie grupa odwiedziła cmentarz w Fürstenbergu, gdzie zapalone zostały znicze przy mogiłach zamordowanych Polek – więźniarek obozu Ravensbrück.
          Wyjazd stał się okazją do poznania wielu wyjątkowych osób, zawiązania przyjaźni, ale przede wszystkim poznania prawdy o nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady KL Ravensbrück.