Rewalacyjne spotkanie z Bożeną i Janem Walencikami

W dniu 26 maja 2010 r. gośćmi w szkole była niezwykła para Bożena i Jan Walencikowie.

Wspólnie zrealizowali kilkadziesiąt filmów przyrodniczych. Od 1983 r. do 2009 r. obydwoje współpracowali z TP S.A., a od 1996 r. zrealizowali cztery filmy dla producenta Green Umbrella Ltd. w Bristolu. Za pracę twórczą otrzymali wiele nagród w Polsce, Europie, Ameryce Północnej i Azji.

 

Mieliśmy okazję obejrzeć jeden z odcinków najnowszego serialu „Saga Prastarej Puszczy” – „Nornica”.

Przedmiotem 10 części SAGI jest przyroda unikatowej Puszczy Białowieskiej.
Kluczowym pomysłem jest głęboko refleksyjne spojrzenie na to pragniazdo poprzez losy osobnika, próba zrozumienia sensu istnienia 10 niepowtarzalnych bohaterów: Wilka, Mrówki, Kruka, Żubra, Żuka, Dzika, Nornicy, Bobra, Sóweczki i Rysia.

Autorzy przedstawiają ich losy w trójaktowej strukturze dramatu łącząc „dzikość” z językiem „kina wielkiego ekranu”.
Używają w tym celu wyrafinowanych technik zdjęciowych, rezygnując świadomie z efektów komputerowych. Dźwiękami dopełniają refleksyjnego charakteru – budują emocje niemal wyłącznie głosami natury, głosem narratora oraz wyrafinowaną muzyką.

REWELACJA!!!

Wszystkim bardzo się podobało. Goście odpowiadali na pytania. Młodzież nagrodziła brawami na stojąco.

 

Biblioteka szkolna wzbogaciła się o książkę Jana Walencika „Smak białowieskiego miodu” – prezent autora wraz z dedykacją.

Autor w tej książce odsłania warsztat filmowy, od kuchni pokazuje, jak przez ponad trzy lata powstał pięcioczęściowy telewizyjny serial przyrodniczy „Tętno Pierwotnej Puszczy”.

 

Dziękujemy! I trzymamy za słowo, że to nie jest ostatnie spotkanie z młodzieżą w szkole.

{morfeo 96}