Obchody RDLP Białystok 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

10 października 2018 r. na terenie Białowieży leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku złożyli hołd dla Niepodległej - uczcili setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Obchody rozpoczęły się nabożenstwem w cerkwi pod wezwaniem św. Mikołaja w Białowieży, po której przy pamiątkowej tablicy upamiętniającej pierwszego dyrektora naczelnego Lasów Państwowych Adama Stefana Loreta Pan Andrzej Józef Nowak – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych wraz z zaproszonymi gośćmi w asyście pocztów sztandarowych złożyli kwiaty.

Następnie główną ulicą Białowieży ruszył uroczysty przemarsz uczestników uroczystości do kościoła pod wezwaniem Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, gdzie odbyła się msza święta pod przewodnictwem Arcybiskupa Tadeusza Wojdy.

Na czele przemarszu ustawiła się orkiestra Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Białymstoku, za nią zaś poczty sztandarowe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, poczty sztandarowe Nadleśnictw: Knyszyn, Krynki, Rajgród, Rudka, Maskulińskie, Żednia, Białowieskiego Parku Narodowego, Technikum Leśnego w Białowieży,  Państwowej Średniej Szkoły Rolniczo-Leśnej w Żyrowicach. członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych Patrol Przysposobienia Wojskowego Leśników z Nadleśnictw Jarocin, Międzychód i Płytnica, goście uroczystości i kierownictwo Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, delegacje pracowników wszystkich 31 nadleśnictw i Zakładu Transportu i Spedycji Drewna w Giżycku RDLP w Białymstoku, uczniowie Technikum Leśnego w Białowieży i chętni do uczestniczenia w przemarszu. Na końcu pochodu konno defilowała Podlaska Chorągiew Husarii.

Po mszy świętej zaproszeni goście udali się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białowieży, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Uroczystości przy pomniku uświetnione zostały przez Chór Leśników Białowieskich.

Ostatnim akcentem uroczystości było spotkanie w auli  Technikum Leśnego w Białowieży, podczas którego dyrektor RDLP w Białymstoku wręczył odznaczenia Kordelas Leśnika Polskiego wyróżnionym leśnikom i osobom współpracującym z Lasami Państwowymi. Zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać wykład Pani prof. Bogumiły Jędrzejewskiej – „Leśnicy północno-wschodniej Polski – 500 lat w obronie Rzeczpospolitej i w walce o niepodległość” i obejrzeć część artystyczną przygotowana przez uczniów Technikum Leśnego w Białowieży i Panie Martę Wołoncewicz i Joannę Romaniuk.

Uroczystości pn. „100 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości” zorganizowana została przez Nadleśnictwa Białowieża, Browsk, Hajnówka, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Technikum Leśne w Białowieży.

 

Dyrekcja szkoły dziękuje wszystkim, którzy wspomogli organizację uroczystości: pracownikom i uczniom szkoły.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z uroczystości:

http://www.lasy.gov.pl/pl/wideo/telewizja-lasow-panstwowych/wideo/100-le...

Sekcja: