Młodzieżowy Europarlament Euroscola w Strasburgu

Już po raz czwarty młodzież z naszej szkoły reprezentowała Polskę na obradach Młodzieżowego Europarlamentu Euroscola  w Strasburgu. Wyjazd ten był nagrodą za wygraną w konkursie Euroscola.

25.10.2019 o godz. 9:00 rozpoczęły się obrady Euroscoli, w których uczestniczyło 20 uczniów i 2 nauczycieli z Technikum Leśnego w Białowieży. Po przejściu przez kontrolę mogliśmy wejść do gmachu Parlamentu Europejskiego. Po przywitaniu młodzież została przydzielona do grup roboczych, w których wraz z rówieśnikami z całej Unii Europejskiej zajmowała się rozwiązywaniem problemów istotnych dla obecnego funkcjonowania UE.Przed rozpoczęciem ciężkiej pracy uczniowie z każdego z 25 krajów mieli jedną minutę, by się przedstawić, podając podstawowe informacje o kraju, regionie i szkole. Nasze technikum zaprezentowało 5 uczniów – 3 osoby zagrały sygnał myśliwski, a dwoje uczniów przeczytało krótką informację o naszej szkole. Po prezentacjach młodzież miała okazję spotkać wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Dimitrisa Papadimoulisai zadać mu niewygodne pytania. Następnym punktem programu była praca uczniów w podkomisjach. Wypracowane propozycje przedstawiciele grup przedstawiali na forum, starając się przekonać do swoich racji pozostałych uczestników debaty. Następnie każdy uczeń mógł wyrazić swoje poparcie bądź dezaprobatę dla zaprezentowanych wniosków przez oddanie głosu,w taki sam sposób, jak czynią to europarlamentarzyści podczas głosowań. Dzień w Europarlamencie był najważniejszym punktem naszego wyjazdu do Strasburga, lecz nie jedynym naszej ośmiodniowej wycieczki.

Z Białowieży wyjechaliśmy 23.10.2019 komfortowym autokarem, w którym każdy miał więcej miejsca niż to zazwyczaj bywa na takich wycieczkach. Pierwszym miejscem, jakie odwiedziliśmy było Muzeum Mercedesa „Mercedes Welt” w Stuttgarcie, w którym mogliśmy poznać historię motoryzacji. Zobaczyliśmy m.in. pojazd spalinowy, którym Bertha Benz, jako pierwsza osoba w historii, odbyła podróż automobilem na dystansie około 106 km.Poza podziwianiem pojazdów muzealnych, wszyscy mogliśmy wsiąść i poczuć zapach najnowszych modeli marki Mercedes. Wieczorem tego samego dnia dotarliśmy do hotelu w Strasburgu, zjedliśmy kolację i poszliśmy na wieczorne zwiedzanie Strasburga.

25.10.2019 to opisany powyżej dzień w Europarlamencie. Na zakończenie tego jakże pracowitego dnia udaliśmy się ponownie na wieczorne zwiedzanie Strasburga, ale tym razem podziwialiśmy jego turystyczne centrum Petite France znane z brukowanych ulic i z dobrze zachowanych budynków z muru pruskiego.

26.10.2019 wcześnie rano tuż po śniadaniu pojechaliśmy do Parku Narodowego Szwarcwaldu, gdzie udaliśmy się na 4-godzinną wycieczkę przez jedną z najdzikszych tras do jeziorka Wildsee otoczonego świerkami i jesiennie przebarwionymi bukami. Tego samego dnia po przyjeździe do schroniska w Monachium i zjedzeniu obfitej kolacji pojechaliśmy metrem do centrum. Tego dnia akurat Bayern pokonał Hertę, więc było głośno i tłoczno na ulicach stolicy Bawarii. Na Marienplatz przy Ratuszu  czekała na nas przewodniczka, która przez 2 godziny opowiadała nam o Bawarii i Monachium, a później znowu metrem wróciliśmy do schroniska.

27.10.2019 po wczesnym śniadaniu pojechaliśmy do Parku Narodowego Berchtesgadem, w którym spędziliśmy 5 godzin wędrując w góry wzdłuż wąwozu z szumiącymi wodospadami oraz podziwiając górskie jezioro Konigssee. W ostatnich promieniach zachodzącego słońca opuszczaliśmy ten alpejski park narodowy.

28.10.2019 padający deszcz zmienił nam nieco plany, bo musieliśmy zrezygnować ze zwiedzania kolejnego parku narodowego w Alpach, ale pojechaliśmy do Wiednia, w którym głównym punktem było zwiedzanie Muzeum Historii Naturalnej. Czasu wystarczyło również na spacer po centrum Wiednia.

29.10.2019 przed wyjazdem z Wiednia wpadliśmy na kilkanaście minut, by zobaczyć jak wygląda próba połączenia natury i miejskiej architektury w postaci domu Hudertwasserhaus. Po  zrobieniu pamiątkowych zdjęć pojechaliśmy do Pragi, w której wszyscy mieli kilka godzin na samodzielne zwiedzanie miasta i skosztowanie czeskiej kuchni.

30.10.2019 to był nasz ostatni dzień z atrakcjami. Pojechaliśmy do Prachowskich Skał, gdzie można spacerować w labiryncie jednego z wielu słanych Skalnych Miast w Czechach. Po trzech godzinach zachwycania się formacjami skalnymi pojechaliśmy do Janskich Lazni, gdzie przeszliśmy ścieżką w koronach drzew do wieży z której mogliśmy podziwiać panoramę Karkonoszy. Ci, którym nie chciało się schodzić z wieży, mogli za drobną opłatą udać się na dół zjeżdżalnią. Tam czekał na wszystkich smaczny czeski obiad, ostatni podczas tego wyjazdu na Euroscolę.

Opiekunami na wycieczce byli: Iweta Przygodzka, Adam Masajło i Sławomir Przygodzki.

Sławomir Przygodzki