IX Forum Humanistów w Zagnańsku

            Spotkanie odbyło się w dniach od 24 do 26 października 2018 r. w Zagnańsku. Wzięli w nim udział humaniści z dziesięciu szkół leśnych. Oprócz nas byli uczniowie z Brynka, Leska, Rogozińca, Milicza, Biłgoraja, Goraja, Starościna, Zagnańska i Warcina. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Świć (II b), Jakub Ciszuk (II a) i Oskar Staniszewski (II a). Uczniów do konkursów przygotowały p. Joanna Romaniuk i p. Marta Wołoncewicz.
            Pierwszego dnia Forum po kolacji odbyło się losowanie tekstów scenek do piątkowego konkursu „Bawimy się w teatr”. Ola wylosowała fragment Ślubów panieńskich Aleksandra Fredry.
            Drugi dzień Forum obfitował w liczne konkursy i wycieczki.Na początku odbył się konkurs wiedzy o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta. Następnie uczestnicy Forum zwiedzili Świętokrzyski Sztetl – Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Chmielniku, gdzie uczestniczyli w warsztatach kulinarnych i warsztatach edukacyjnych dotyczących Holokaustu. W czasie powrotu do Zagnańska zajechaliśmy do dębu Bartka. Po obiedzie odbył się drugi konkurs - dotyczący poprawności językowej. Po konkursowych zmaganiach w ramach odpoczynku i rozrywki pojechaliśmy do Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach na spektakl „Szalone nożyczki” w reżyserii Jerzego Bończaka. Wszyscy zgodnie uznali, że to spotkanie ze sztuką było czystą przyjemnością.    
           Ostatniego dnia uczniowie prezentowali przygotowane w ciągu dwóch dni scenki w ramach konkursu „Bawimy się w teatr”. Po nim przewodnicząca jury –  p. Małgorzata Oracz (aktorka) poprowadziła warsztaty dotyczące poprawnej emisji głosu.
           Podsumowanie IX Forum Humanistów 2018 nastąpiło w czasie gali wręczenia nagród. Na początku młodzież z klas pierwszych zagnańskiego technikum zaprezentowała przedstawienie upamiętniające sylwetkę Zbigniewa Herberta. Po nim nastąpiło odczytanie wyników wszystkich konkursów. Ku naszej radości w konkursie wiedzy o życiu i twórczości  Zbigniewa Herberta II miejsce zajęła Aleksandra Świć, która została także wyróżniona w konkursie „Bawimy się w teatr” za profesjonalną grę aktorską.
Serdecznie gratulujemy!