Heroiczny bój w finale Mistrzostw Polski Szkół Leśnych w piłce siatkowej Stary Sącz 2010

W dniach 18-20.04 – jak co roku – zespoły siatkarskie chłopców ze szkół leśnych spotkały się w Starym Sączu, aby rozegrać swoje Mistrzostwa.

Nasz zespół wystąpił w składzie:

Michał Łapiński – kapitan, Wojciech Lisicki, Karol Poreda, Łukasz Boć, Wojciech Gabiec, Joachim Tańcowny, Adrian Groszyk, Arkadiusz Jeżewski, Jakub Zamojski, Mariusz Markiewicz, Tomasz Bugwin, Artur Kupień.

Drużyna ZSL Białowieża w wyniku losowania trafiła do trudnej grupy, musiała pokonać mistrza Polski z ubiegłego roku Biłgoraj oraz siny Milicz. Pojedynki były emocjonujące, ale zespół z Białowieży, który w drugim półroczu tego sezonu złapał optymalną formę, pewnie wypunktował oba zespoły po 2:0 (eliminacje grano do dwóch wygranych setów), a w walce o finał pewnie ograł 2:0 zawsze groźnych gospodarzy ze Starego Sącza.

Finał graliśmy do trzech wygranych setów ze zwycięskim zespołem II-ej grupy – Tucholą.

Mecz ten licznie zgromadzonej publiczności, zawodnikom i trenerom obu drużyn na długo zapadnie w pamięć. Niezwykle emocjonujący, dramatyczny, prowadzony w sportowym duchu, stojący na wysokim poziomie. Zmiennością sytuacji boiskowych, wzlotów i upadków obu niewątpliwie najlepszych drużyn na tych Mistrzostwach, można by obdzielić cały turniej.

Mecz zaczęliśmy od zwycięstwa w pierwszym secie, później seta wygrywa Tuchola, kolejnego my i znów Tuchola. Jest więc 2:2. Ostatni set – tajbrek wyłoni Mistrza na ten rok. Zaczynamy źle. Przegrywamy już 8:4. Wydaje się, że straty są nie do odrobienia, lecz nasi chłopcy nie poddają się bez walki, powoli odrabiają straty. Po pięknych akcjach w obronie i w ataku doprowadzają do wyniku 14:13 i mamy piłkę meczową. Zagrywka naszego zespołu nie sprawia problemu przeciwnikom. Dobry odbiór, precyzyjne rozegranie i atak, który ląduje w niewielkim, ale wyraźnym aucie. Wznosimy ręce w górę lecz gest sędziego wskazuje, że piłka była w polu. Z sędzią się nie dyskutuje. Musimy tę decyzję zaakceptować, gramy dalej. Tuchola, której podarowano „los na loterii” jest na fali, my podłamani i w końcu przegrywamy 15:17 w ostatnim piątym secie.

Zdobywamy drugie miejsce w XIX Mistrzostwach Polski Szkół Leśnych.

Srebrne medale, piękny puchar, nagrody rzeczowe, a Wojtek Gabiec zostaje wybranym najlepszym rozgrywającym turnieju.

XIX Mistrzostwa Polski Szkół Leśnych w Starym Sączu przechodzą do historii.

I miejsce – Tuchola

II miejsce Białowieża

III miejsce – Stary Sącz

Wojciech Gutowski