Gala Ogólnopolskiego Konkursu Las-moja miłość 2010

22 października 2010 r. w auli Internatu Zespołu Szkół Leśnych im. Leśników Polskich w Białowieży odbyła się Uroczysta Gala V Ogólnopolskiego i Konkursu Literackiego i IV Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego dla Fotografów Amatorów pod wspólnym hasłem „Las – moja miłość”.

Konkursy zostały objęte honorowym patronatem:

Marszała Województwa Podlaskiego, Podlaskiego Kuratora Oświaty, Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.  Wójta Gminy Białowieża

Patronat medialny konkursu  -  „Echa leśne”.

Na uroczystość przybyli miłośnicy fotografii i literatury, którzy zawsze wspierają konkurs.

pani Agata Goździk – z-cę dyrektora Departamentu Edukacji Ekologicznej Ministerstwa Środowiska

pan Dariusz Dutkowski - z-ca wójta gminy Białowieża

pan Jarosław Krawczyk – rzecznik prasowy RDLP w Białymstoku

pan Jerzy Małyszko - dyrektor Biura Urządzania lasu i Geodezji Leśnej, oddział w Białymstoku

pan Sławomir Bakier - dziekan Zamiejscowego Wydziału Zarządzania Środowiskiem w Hajnówce Politechniki Białostockiej

pan Jarosław Żukowski - przewodniczący Polskiego Związku Łowieckiego Oddział Białystok

pan Tadeusz Wasilewski - Nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów

pani Jolanta Błyskun z-cę  nadleśniczego Nadleśnictwa Białowieża

pan Marek Mackiewicz – przedstawiciel Nadleśnictwa Hajnówka

pan Mirosław  Sienkiewicz – nadleśniczy  Nadleśnictwa  Żednia

pani Barbara Serafin – dyrektor Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju

pan Krzysztof Petruk – dyrektor Zespołu Szkół w Białowieży

pan Krzysztof Zamojski - przewodniczący Rady Rodziców  TL w Białowieży.


Jurorzy obu konkursów o godz. 10.30  przeprowadzili warsztaty literackie i fotograficzne z wszystkimi chętnymi uczestnikami konkursu.

{morfeo 130}

O godz. 11.00 sygnały myśliwskie Szkolnego Zespołu Sygnalistów rozpoczęły uroczystą galę.

{morfeo 131}


Program Gali konkuroswej:

· Wykład pana Waldemara Smaszcza Łzą ubłaganą byłą na tej ziemi. O Marii Konopnickiejw stulecie śmierci autorki Roty.

{morfeo 132}

·Program artystyczny  Stoję u progu wielkiej świątyni… – fragmenty nagrodzonych tekstów.

{morfeo 133}

·Wyniki V Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego  „Las – moja miłość” i wręczenie nagród. (Zobacz tomik)

Jurorzy konkursu:

pan Waldemar Smaszcz – przewodniczący, pani Anna Gierasimiuk, pan Jan Zalewski

Poezja

Kategoria wiekowa – dorośli

Nagroda - pani Wanda Łomnicka – Dulak z Piwnicznej Zdrój za wiersz „Dyptyk leśny. Dziadek”

Wyróżnienie

Pani Regina Świtoń z Knyszyna za wiersz *** (Las ścieka kroplami zachodu…)

Pan Marek  Dobrowolski  z Białegostoku za wiersz *** (kiścią igieł…)

Pani Joanna Dawidziuk z Białegostoku za wiersze *** (wracam do lasu…) i *** (To nieprawda…)

Pani Julitta Nieznalska z Gąsawy za wiersz „Resurgam”

Proza

Kategoria wiekowa do lat 11

Wyróżnienie

(trzej nagrodzeni - Szkoła Podstawowa nr 1 im. J.Słowackiego w Stargardzie Szczecińskim)

Magdalena Teplińska za utwór *** (Jedziemy do Puszczy Białowieskiej…)

Bartosz Woźniak za utwór „Las jesienią”

Aleksandra Momot za utwór „Duch puszczy”

Celina Anna Cofta za utwór „Drzemka w lesie”  (Szkoła Podstawowa nr 4 im. majora Henryka Sucharskiego) w Stargardzie Szczecińskim

Kategoria wiekowa 16 – 20 lat

Wyróżnienie

Sonia Plisikiewicz (III LO im. C.K. Norwida w Zamościu) za utwór „Królowa”

Kategoria wiekowa - dorośli

I nagroda pani Zuzanna Nowicka z Białegostoku za utwór „Ona i las – z życia kobiety”

II nagroda pan Krzysztof Domiński ze Świebodzic za utwór „W drodze do Daisy”

III nagroda

pan Piotr Fałczyński z Sieroszewic za utwór „Orzech”

pani Bożena Klimaszewska z Augustowa za utwór „Ćwiras”

wyróżnienie

pani Bożena Klimaszewska z Augustowa za utwór „Na grzyby”

Nagroda specjalna Wójta Gminy Białowieża

pani Zuzanna Nowicka z Białegostoku za utwór „Ona i las – z życia kobiety”

{morfeo 134}

·Prezentacja multimedialna pana Sławomira Przygodzkiego (absolwenta i nauczyciela naszej szkoły)  „Parki Narodowe zachodnich stanów USA”

{morfeo 135}

·Prezentacja wystawy pani Ewy Bucały „Dary lasu w plastyce”

{morfeo 136}

· Wyniki  IV Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego dla Fotografów Amatorów „Las – moja miłość” i wręczenie nagród. ( Zobacz pełną galerię zdjęć)

Jury konkursu fotograficznego:

Lech Wilczek – przewodniczący, Jarosław Chyra, Zbigniew Dzwonkowski, Zenon Lewartowski, Roman Rogoziński

Wyniki IV Ogólnopolskiego Konkursu dla Fotografów Amatorów „Las – moja miłość”

W kategorii wiekowej powyżej 20 lat – podkategorii „krajobrazowe zdjęcie przyrodnicze”:

I miejsce: Romanowi Lipińskiemu z Zielonki za zdjęcie: „MGŁA-1”

II miejsce: Lechowi Karauda ze Szczecina za zdjęcie: „W RZĄDKU”

III miejsce: Jackowi Niewczas z Płotów za zdjęcie: „U BRAM ZIMY”

W kategorii wiekowej powyżej 20 lat – podkategorii „leśne szczegóły”:

I miejsce: Jackowi Niewczas z Płotów za zdjęcie : „WSZYSTKIE KOLORY LASU”

II miejsce: Barbarze Wołoszczak z Lublińca za zestaw zdjęć: „LEŚNE WRZOSY” i „MAGICZNY ŚWIAT MCHU”

III miejsce: Pawłowi Bieniewskiemu z Chotomowa za zestaw zdjęć: „OSZYNDA LESZCZYNOWIEC”, „ROHATYNIEC NOSOROŻEC”, „MRÓWKA ĆMAWA”, „RĘBACZ SZARY”, „BRYZGUN BRZOZOWIEC”

W kategorii wiekowej 16-20 lat – podkategorii „krajobrazowe zdjęcie przyrodnicze”:

I miejsce: Tomaszowi Rybka (Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Radzyniu Podlaskim) za zdjęcie: „ODBITY ŚWIAT”

II miejsce: Dominice Sowa (Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju): za zdjęcie „ZAMGLONE PROMIENIE”

Wyróżnienie: Emilii Kuba (Gimnazjum nr 1 w Radzyniu Podlaskim) za zdjęcie (niestety nie na temat): „MIĘDZY NIEBEM A ZIEMIĄ”

W kategorii wiekowej 16-20 lat – podkategorii „leśne szczegóły”:

I miejsce: Kamilowi Nagadowskiemu (Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju) za zdjęcie: „GORĄCZKA ZŁOTA”

II miejsce: Pawłowi Sobczuk z Janowa Podlaskiego za zdjęcie: „SIŁAMI NATURY”

III miejsce: Annie Brzoskowskiej (Zespół Szkół Leśnych im. Leśników Polskich w Białowieży) za zdjęcie: „CYKADA”

W kategorii wiekowej do 15 lat – podkategorii „krajobrazowe zdjęcie przyrodnicze”:

I miejsce: Klaudii Frączek (Gimnazjum nr 1 w Radzyniu Podlaskim) za zdjęcie: „ANIELSKI DOTYK”

II miejsce: Katarzynie Bojanowskiej (Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zambrowie) za zdjęcie: „MOST”

Wyróżnienie: Karolinie Błaszczyk (Gimnazjum w Poddębicach) za zdjęcie: „Ciernista?”

W kategorii wiekowej do 15 lat – podkategorii „leśne szczegóły”:

I miejsce: Aleksandrze Oleszek (Katolicka Szkoła Podstawowa SPSK i Katolickie Gimnazjum SPSK w Dąbrowie Górniczej) za zdjęcie: „KROPLA DESZCZU”

II miejsce: Julii Staśkiewicz (Katolicka Szkoła Podstawowa SPSK i Katolickie Gimnazjum SPSK w Dąbrowie Górniczej) za zdjęcie: „LIŚĆ”

III miejsce: Klaudii Frączek (Gimnazjum nr 1 w Radzyniu Podlaskim) za zdjęcie: „PTASIE LABIRYNTY”

Wyróżnienie: Sylwii Jańc zak(Gimnazjum nr 144 im. Szarych Szeregów w Warszawie) za zestaw zdjęć: „ŚLADKÓW MAŁY”

Za najlepsze zdjęcie wykonane w Puszczy Białowieskiej:

Pawłowi Sobczuk z Janowa Podlaskiego za zdjęcie: „Siłami natury”

oraz wyróżnienie za zestaw nadesłanych zdjęć Jackowi Hilarskiemu z Bielska Podlaskiego.

Za najlepsze zdjęcie wykonane przez ucznia szkoły leśnej:

Kamilowi Nagadowskiemu (Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju) za zdjęcie: „Gorączka złota”

oraz wyróżnienie Pawłowi Mazur za zdjęcie (Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju): „Nieważkość”.

Nagroda specjalna Wójta Gminy Białowieża

Szymonowi Bartoszowi z Baligrodu za zdjęcie "Świt"

Nagroda specjalna przewodniczącego jury - Lecha Wilczka:

Lechowi Karauda ze Szczecina za zdjęcie: „W rządku”.

Nagroda specjalna członka jury – Zenona Lewartowskiego:

Arkadiuszowi Stachnikowi ze Świerczyńca za zdjęcie: „O jeden dukt za daleko”,

Lechowi Karauda ze Szczecina za zdjęcie: „W mrocznym lesie”,

Jackowi Niewczas z Płotów za zdjęcie: „Poranność”.

Nagroda specjalna Nadleśniczego Nadleśnictwa Augustów:

Jackowi Niewczas z Płotów za zdjęcie: „U bram zimy”.

Nagroda specjalna członka jury – Jarosława Chyra:

Arkadiuszowi Stachnik ze Świerczyńca za zdjęcie: „S.O.S”.

Nagroda specjalna członka jury – Romana Rogozińskiego:

Magdalenie Tymińskiej (Publiczne Gimnazjum nr 16 im. Błogosławionego ks. Michała Sopoćki w Białymstoku) za zestaw nadesłanych zdjęć.

Nagroda specjalna członka jury – Zbigniewa Dzwonkowskiwego:

Sewerynowi Maliszewskiemu (Zespół Szkół Leśnych im. Leśników Polskich w Białowieży) za zdjęcie: „W czerni i w bieli”.

Nagroda specjalna Dyrektora szkoły – za najsympatyczniejsze zdjęcia ucznia TL w Białowieży

Szymonowi Makarewiczowi za zdjęcie „Jeż

NAGRODA  PUBLICZNOŚCI

Szymonowi Makarewiczowi (Zespół Szkół Leśnych im. Leśników Polskich w Białowieży) za zdjęcie „Jeż

 

{morfeo 138}

·Podsumowanie konkursu.

W V edycji konkursu literackiego udział  wzięło  40 osób. Nadesłano 108 prac  (poezja 93 utwory, proza 15 ).

W IV edycji konkursu fotograficznego :

grupa do 15 lat – 61 osób,  16-20 – 58  osób, powyżej 20 – 26 osób –

razem: wzięło udział  145 osób – zdjęć 520.

Zobacz tomik pokonkursowy

Zobacz pełną galerię zdjęć

 

Dziękujemy szkołom, a szczególnie osobom, które zainspirowały, namówiły , zebrały i wysłały prace – wymienię szkoły, z których było najwięcej uczestników:

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie – 19 osób – 22 zdjęcia,

Katolicka Szkoła Podstawowa SPSK i Katolickie Gimnazjum SPSK Dąbrowa Górnicza – 10 osób 43 zdjęcia

Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 1 im. Heleny Marusarzówny w Szczyrku  14 osób – 51 zdjęć

Publiczne Gimnazjum nr 16 im. Błogosławionego ks. Sopoćki w Białymstoku – 7 osób – 33 zdjęcia

 

• Konkursy nie mogłyby się odbyć bez wsparcia życzliwych nam instytucji – instytucje to także osoby, które nimi kierują i które doceniają wartość naszych przedsięwzięć, wiedzą, że las  zasługuje na to by sławić jego piękno zarówno w piśmie jak i w fotografii. Dziękujemy.

Sponsorzy:

Ministerstwo Środowiska

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Gmina Białowieża

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Nadleśnictwo Augustów

Nadleśnictwo Białowieża

Nadleśnictwo Browsk

Nadleśnictwo Czarna Białostocka

Nadleśnictwo Ełk

Nadleśnictwo Giżycko

Nadleśnictwo Pisz

Nadleśnictwo Nowogród

Nadleśnictwo Płaska

Nadleśnictwo Rudka

Nadleśnictwo Żednia

Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział Białystok

Polski Związek Łowiecki – Zarząd Główny

Polski Związek Łowiecki – Oddział Białystok

Białowieski Park Narodowy

Zakład Badania Ssaków PAN w Białowieży

Hermes sp. z.o.o w Białowieży

 

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy – wszystkie instytucje otrzymają od organizatorów pisemne podziękowania.

 

Serdecznie dziękujemy jurorom za pracę, za wytworzenie miłej atmosfery podczas obrad, za chęć podzielenia się swoimi wiadomościami i umiejętnościami z wszystkimi, którzy byli zainteresowani.

 

Podziękowania otrzymali również:

pani Ewę Bucała za wystawę „Daru lasu w plastyce”.

• uczeń  Michała Zubkowicza i Anna Brzoskowska za piękne rysunki, które wzbogaciły tomik pokonkursowy. •

 

Organizatorzy: Anna Kulbacka, Adam Masajko, Alina Wszkiewicz oraz

Andrzej Jaganow, p. Małgorzata Kutrzeba- Wasylik, p. Irena Kuryło, p.Anna Lewartowska,  p. Andrzej Niedźwiedź,  p. Wojciech Małachowski, p. Bartosz Nowosadko , pan Sławomir Przygodzki, pani Joanna  Romaniuk , pani Barbara Szymanowska, p. Małgorzata Trochimczyk,  p. Marta Wołoncewicz , p. Joanna Zamojska. Serdecznie dziękujemy.

 

•Szcvzególne podziękować nalezy młodzież szkolnej,  na którą zawsze można  liczyć przy organizacji.

{morfeo 139}

 

Ostatnim punktem uroczystości był poczęstunek wszystkim nagrodzonym i przybyłym gościom – dzieła p. Anny Lewartowskiej i jej córki Sylwii.

{morfeo 137}

Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach.

 

Zapraszamy też wszystkich do obejrzenia strony Gfoto.pl, na której zostały umieszczone wyniki konkursu oraz nagrodzone zdjęcia.

link do artykułu - http://gfoto.pl/News/Article543.aspx.

 

Zobacz tomik pokonkursowy

Zobacz pełną galerię zdjęć