Europejski Dzień Języków Obcych

4 października w naszym technikum już po raz 11 odbył się Europejski Dzień Języków - tradycyjnie w auli internatu.

Julia Brewka i Ula Zalewska przybliżyły nam ideę i historię Europejskiego Dnia Języków, którego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych.

Podczas obchodów zostały rozstrzygnięte konkursy o Rosji i Niemczech, a także konkurs leksykalno - gramatyczny z języka angielskiego.

Laureatami zostali następujący uczniowie:
Konkurs wiedzy o Rosji wygrał Jan Mackiewicz, w konkursie wiedzy o Niemczech najlepszy okazał się Szymon Barcz, natomiast konkurs leksykalno - gramatyczny z języka angielskiego wyłonił dwóch laureatów z różnicą jedynie jednego punktu, byli to Waldemar Łukaszewicz oraz Mikołaj Małmyszko.

Jak co roku wszystkie klasy przygotowały plakaty propagujące idee Europejskiego Dnia Języków, można było je podziwiać w szkole na drugim piętrze. Za swój wkład i inwencję twórczą zostały nagrodzone klasy: Ic - 3 miejsce, IVa - 2 miejsce, IIIa i IIIb ex aequo - 1 miejsce.

Również w tym roku uczniowie przygotowali prezentacje o wybranych krajach Europy. Życie w Federacji Rosyjskiej z humorem przedstawili nam uczniowie klasy IIIa - Marcin Borowski i Jakub Daniłowicz, a Michał Borkowski wraz z Bartkiem Dąbrowskim (IIIb) opowiedzieli nam o kilku ciekawostkach zza naszej zachodniej granicy - Republice Federalnej Niemiec.

Profesor Iweta Przygodzka w swojej prezentacji opowiedziała nam o realizacji w naszej szkole unijnego projektu “Wykwalifikowany nauczyciel szansą na rozwój absolwenta” dzięki któremu  nauczyciele naszej szkoły mieli i wciąż mają okazję szlifować swoje umiejętności językowe oraz brać udział w różnorodnych szkoleniach metodycznych w kilku krajach Europy, takich jak – Malta, Irlandia, Włochy, Hiszpania, Austria i Cypr.

Tegorocznym gościem specjalnym była Anna Jarząbska - absolwentka naszej szkoły, która opowiedziała nam o swojej przygodzie z językiem obcym, jakim jest język fiński. Wraz ze swoimi kolegami uświetniła obchody Dnia Języków mini koncertem – Ania zaśpiewała dwie piękne poetyckie piosenki, jedną w języku fińskim, drugą po polsku. Ciekawostką jest fakt, iż jednym z instrumentów akompaniujących  Ani była lira korbowa - instrument smyczkowy mający najczęściej od 3 do 8 strun. .

Całość święta dopełniły występy uczennic klas czwartych. Weroniki Kiełbaszewskiej i Angeliki Wnuk, które w duecie zaśpiewały rosyjską wersję piosenki “Remedium” Maryli Rodowicz oraz Julii Brewki, która zakończyła obchody piosenką “What A Wonderful World” z repertuaru Louisa Armstronga.

Tekst: Michał Borkowski - klasa IIIB

Zdjęcia: Aleksandra Gierej - klasa IVA

 

Sekcja: