Europejski Dzień Języków Obcych

26.09.2017 obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych.

Pierwsza edycja Europejskiego Dnia Języków, zorganizowana w 2001 roku wspólnie przez Radę Europy oraz Unię Europejską, odniosła ogromny sukces, wzbudzając zainteresowanie milionów ludzi w 45 uczestniczących w tym wydarzeniu krajach. W ramach obchodów Dnia Języków podnoszono zalety językowej różnorodności Europy oraz propagowano uczenie się języków.
Sukces pierwszej edycji zachęcił Radę Europy do ustanowienia 26 września Europejskim Dniem Języków, który od tej pory obchodzony jest corocznie. Podstawowe cele Europejskiego Dnia Języków to:
1. ukazanie opinii publicznej znaczenia uczenia się i nauczania języków, jak również konieczności urozmaicania oferty językowej w celu szerzenia idei wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami;
2. promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować;propagowanie uczenia się języków przez całe życie: zarówno w szkole, jak i poza nią, w celu kontynuacji nauki, jak i na potrzeby kariery zawodowej, zwiększenia mobilności czy też dla własnej przyjemności lub udziału w wymianie międzynarodowej.

Szkolne obchody tego święta przypadły na 6 października, kiedy to o godzinie 8.00  aula internatu zapełniła się wszystkimi uczniami i rozpoczęła się oficjalna część Europejskiego Dnia Języków Obcych w Technikum Leśnym w Białowieży.
W ramach tego święta odbyły się wcześniej konkursy wiedzy o Rosji, Niemczech i krajach anglojęzycznych. Podczas uroczystości poznaliśmy ich zwycięzców. I tak oto Aleksandra Szum z klasy 4b okazała się najlepsza w konkursie wiedzy o Rosji, Mateusz Żuk z klasy 3b pokonał rywali w quizie o Niemczech a pierwszoklasista Jakub Ciszuk (1a) zajął I miejsce w  teście wiedzy o krajach anglojęzycznych.
Szkolne obchody EDJO to również występy wokalne – Dominika Wojciechowska (4b) zaśpiewała piosenkę w języku niemieckim, Oliwia Berbachowska (4a) zaprezentowała  piękną piosenkę Poliny Gagariny „Kukuszka” pochodzącą z filmu „Bitwa o Sewastopol” a Julia Brewka (2b) zaprezentowała wszystkim znany „Imagine” z repertuaru Johna Lennona. Mieliśmy także możliwość poznać talent Adama Oziabło (1b), który zagrał wszystkim znaną „Katiuszę” na akordeonie i pomimo sporego stresu, poradził sobie wyśmienicie!
Święto Języków w naszej szkole to również ciekawe prezentacje przygotowywane przez poszczególne klasy. W tym roku Monika Siemieniuk (3a) zaprosiła nas na wycieczkę do Oxfordu, Julia Brewka i Rafał Klim (2b) zaprezentowali fakty i ciekawostki o Szwajcarii i Austrii, Kamil Kośnik i Jakub Lemiesz (2a) przedstawili prezentację na temat geografii Rosji. Czwartoklasiści – Piotr Kusak i Rafał Czyżewski (4b) opowiedzieli natomiast o swoim uczestnictwie w wakacyjnym projekcie „Erasmus+” w Rumunii.
Jak co roku, mieliśmy także szansę na spotkanie z „gościem specjalnym” EDJO i w tegorocznej edycji był to pan Sławomir Przygodzki - absolwent i nauczyciel naszej szkoły, który opowiedział o  swojej przygodzie z nauką języka angielskiego i przedstawił piękne zdjęcia z wielu ekscytujących podróży międzynarodowych.
Ponadto podczas uroczystości ogłoszono wyniki konkursu na najlepszy plakat promujący naukę języków obcych – zwycięzcą okazał się Szymon Kozłowski z klasy 3a, natomiast klasa 2a została wyróżniona za plakat, który łączył w sobie tematykę leśną z nauką języków obcych.
Serdeczne podziękowania składam wydawnictwu Oxord University Press za wsparcie zwycięzców konkursów nagrodami, pani Beacie Kosteckiej za przygotowanie dekoracji auli, pani Marcie Wołoncewicz za oprawę muzyczną uroczystości.
Anna Wappa

Sekcja: