Dzień św. Huberta

          W dniu 7 listopada 2018 roku obchodziliśmy Dzień św. Huberta. Rozpoczęliśmy uroczystość przedstawieniem sylwetki św. Huberta. Upamiętniliśmy minutą ciszy myśliwych, którzy odeszli do Krainy Wiecznych Łowów.
          Święty Hubert jawi nam się w niej postać zapalonego myśliwego, odważnego lekkoducha, który już w wieku 14 lat uratował życie ojcu podczas polowania na niedźwiedzie. Gdy miał lat czterdzieści, jego pasja nie minęła, zapamiętał się w niej do tego stopnia, iż ruszył na łowy w Wielki Piątek. Wtedy to okazało się, że jego oddanie może posłużyć boskiej sprawie. Na polowaniu ujrzał białego jelenia ze świetlistym krzyżem w wieńcu i usłyszał głos Boga nakazujący mu udanie się do biskupa Lamberta.
          Po kilku latach biskup zmarł, a jego miejsce zajął św. Hubert. Do samej śmierci w 727 roku przemierzał pogańskie wioski i miasta, nawracając pogan na chrześcijaństwo. Gdy 3 listopada 743 roku przenoszono jego ciało, okazało się, iż nie uległo ono rozkładowi i wydzielało przyjemną woń.
          Kult św. Huberta rozszerzył się po całej Europie. W XI wieku wchłonął legendę drugiego patrona myśliwych, św. Eustachego. Według niej w chwili spotkania z białym jeleniem przyszły święty miał być poganinem. Bez względu na to, czy w ten specyficzny sposób Bóg nawrócił Huberta, czy jedynie wskazał mu właściwą drogę, stał się on jednym z najpopularniejszych świętych. Jest patronem myśliwych, jeźdźców, leśników, strzelców, sportowców, kuśnierzy i matematyków. Opiekuje się też epileptykami,
lunatykami i chroni przed wścieklizną.
          Młodzież z Samorządu Szkolnego prowadziła całą uroczystość.
          Wrażeń zapachowych i smakowych dostarczył konkurs kulinarny na najlepszą zupę grzybową. Komisja złożona z pani dyrektor i wicedyrektora szkoły, pani zastępcy kierownika internatu, pani kucharki oceniała smak potraw.
          W dniach wcześniejszych odbyły się konkursy towarzyszące. Wśród młodzieży klas I – IV przeprowadzono test wiedzy łowieckiej. Najlepszy wynik osiągnęła drużyna klasy IVa – 67 pkt.
 W szkole odbyły się również zawody strzeleckie. Najlepszą okazała się drużyna z klasy IIIa – 324 pkt., W łącznej klasyfikacji turnieju łowieckiego – strzelanie i test, najlepsza okazała się drużyna klasy IIIa – 370 pkt.
          Wesołym przerywnikiem były piosenki o lesie i zwierzętach śpiewane przez uczniów poszczególnych klas oraz odgrywane do nich scenki. Najlepiej bawiliśmy się przy scence klasy IIIb.
          Dodatkową konkurencją był konkurs na wykonanie zwierzaka z naturalnych materiałów dostępnych w przyrodzie. Najbardziej podobał się lis klasy IIb.
          Drużynowo za scenkę, zwierzaka i zupę pierwsze miejsce zajęła klasa II b, drugie miejsce – klasa II a i trzecie – klasa III a.
          Na sali odbył się graficzny konkurs łowiecki. Przedstawiciel każdej klasy musiał wykazać się wiedzą łowiecką przed społecznością szkolną. Pytania dotyczyły tropów zwierząt, słownika wiedzy łowieckiej, rozpoznawania ptaków i zwierząt. Zwyciężył przedstawiciel klasy IIIa.
          Sygnałem „Koniec polowania” zakończyliśmy obchody Dnia św. Huberta w naszej szkole. Bawiliśmy się jak zwykle świetnie, a kto nie był niech żałuje.
    Samorząd Szkolny i Koło Łowieckie

 

Sekcja: