Czy znasz twórczość Michała Książka? – konkurs czytelniczy

       Po raz piąty młodzież naszej szkoły wzięła udział w projekcie „Podlaskie spotkania z pisarzami”, który ma na celu popularyzację współczesnych pisarzy i ich dorobku. W tym roku konkurs czytelniczy obejmował twórczość Michała Książka – leśnika, podróżnika, ornitologa i reportażysty.
        Wszystko zaczęło się od spotkania z autorem w Białymstoku 17 października 2016 roku, na którym opowiadał o swoich książkach, warsztacie pisarskim i podróżach..
„Zimno jest przy zerze, a przy minus pięćdziesięciu jest pięćdziesiąt razy zimniej. 15 grudnia pięćdziesięciokrotne zimno studzi nie do wytrzymania nawet pod futrem z bobra, jenota czy wilka. Jego ukłucie można porównać do dreszczu po wyrwaniu włosa z nosa albo niezręcznego zastrzyku. Wszystko to jednak pięćdziesiąt razy gorzej, boleśniej i dłużej. I niespodziewanie. Wielki mróz nie szczypie, tylko boli. Jak kopniak albo ciężka bomba w nos(….)
     Zaczynam marznąć od dziury w skarpecie na pięcie. Pod spodem mam jeszcze jedną, całą, ale to nie pomaga. Chwilę później chłód panuje już na biegunie głowy, gdzie na samym szczycie włosy są rzadkie. Na nic wilcza czapa – na antypodach już zima. Tam chyba jest jakiś luźny szew, w czapce albo w czaszce(….)
     Ondo, sprzedawca ryb, u którego zazwyczaj kupuję czyry, na dzień dobry zakrywa mi twarz ogromna rękawicą i trze, aż łzy lecą. Zamarzłem, jak termometr za oknem i nic nie mogę wydukać, bo gile z nosa zrosły się z brodą. Jakuckie sprzedawczynie, chichocząc spod czap, pokazują sobie mój nos. Kinol na mrozie jest bezbronny, jak płuca, łysina, pięta w dziurawej skarpecie…”
. Tak opisuje pisarz swoje doznania zimna w książce „Jakuck. Słownik miejsca”. Cały reportaż poświęcony jest opisowi białej krainy Jakucji. Jest kontynuacją dzieł napisanych przez  naszych rodaków zesłanych na Syberię -  Edwarda Piekarskiego i Wacława Sieroszewskiego.
       25 października 2016 r. odbył się szkolny etap konkursu czytelniczego. Trzech uczniów z najwyższą liczbą punków zakwalifikowało się do etapu międzyszkolnego, który rozegrał się w 15 listopada w Białymstoku.
      Wyniki zostały ogłoszone na konferencji bibliotekarzy 5 grudnia 2016 r. Nasi uczniowie Weronika Kowalczyk i Piotr Kusak –oboje z klasy IIIb – zajęli równorzędne III miejsce, a Wiktoria Sokołowska z Ia otrzymała wyróżnienie. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe -  gratulujemy!
      Zapraszamy uczniów do czytania reportaży Michała Książka, a także do uczestnictwa w kolejnej edycji projektu ”Podlaskie spotkania z pisarzami” za rok.

Małgorzata Kutrzeba-Wasylik